• LV

Aktualitātes

 • 11.02.2015

  Seši iemesli muzeja “Pikšas” apmeklējumam

   

  Zemgales līdzenumos, starp Jelgavu un Dobeli, atrodas muzejs, Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras nodaļa, viena no Latvijas valsts dibinātāja, brīvības ceļa aizsācēja, pirmā Valsts Ministru Prezidenta un pēdējā pirmskara Latvijas Prezidenta – Kārļa Ulmaņa piemiņas vieta, viņa dzimtās mājas “Pikšas”.

   

  Muzejs "Pikšas" ir celtas un atjaunotas no tautas atmiņām, mīlestības un cerībām. Atjaunotās ēkas un izveidotā ekspozīcija sniedz plašu informāciju par K.Ulmaņa devumu valsts tapšanā un attīstībā, kā arī dod iespēju saprast lauksaimniecības attīstības procesu 1918.-1940.gados.

   

  Apskatot dzīvojamo istabu, manteļskursteni, senos darba rīkus un klēti apmeklētājiem 2015.gadā tiek radīta iespēja kavēties atmiņās par savas dzimtas senčiem 19.g.s. Vecvecākiem atgriezties jaunības dienu laikā, bet mazbērniem iepazīties ar vecvecāku atmiņām. Muzejs atspoguļo K.Ulmaņa saimnieciskos un cilvēciskās pašcieņas ideālus, lai katrs dzīvotu viņam cienīgu dzīvi, strādājot un vairojot savas valsts labklājību. Gunārs Ulmanis, K.Ulmaņa piemiņas muzeja „Pikšas" nodaļas vadītājs, uzsver: “"Pikšās" cilvēks saprot un izjūt to garīgo pacēlumu un pārliecību darba jēgā, kura bija zemniekā un kura deva iespēju Latvijai īsā laikā kļūt par attīstītu Eiropas valsti”.

   

  16.maijs – muzeju nakts

  Ja apnikusi burzma un rindās pavadītais laiks – tad īstais brīdis doties uz muzeju “Pikšas” Dobeles novadā. Katrs apmeklētājs te jutīsies kā mīļš ciemiņš. Dārzā vīteros strazdi, klētī rūks dzirnakmens, klaudzēs stelles un – kas zina, varbūt manteļskurstenī kūpēs tējas katls…

   

  Maija beigas – ceriņu laiks

  Muzeja kolektīvs aicina sajust Dobeles novadu maija beigās, kad P.Upīša dārzā zied ceriņi, ar K.Ulmaņa vārdiem no izdevuma “Baltijas Lauksaimnieks” 1918.gadā:  “Cik skaistas, viesmīlīgas un patīkamas ir mājas, kuras ieslīgst lapu zaļumā, kuras pavasarī nogrimst ķiršu, ābeļu un citu koku ziedu kupenās…Vai pie jūsu mājām arī ir labi kopts dārzs?”.

   

  Kurzemes dziedāšanas svētku 145 gadadiena

  20.jūnijā Dobelē pulcēsies koristi no visas Latvijas, lai piedalītos Kurzemes dziedāšanas svētku 145 gadadienā!! Arī muzejam tā ir svētku diena. Kāda koriste no Vidzemes, pirms pieciem gadiem, ciemojoties K.Ulmaņa piemiņas vietā teica: “Ja mēs katrs savā sētā, savā ciemā un novadā būsim patriots - tad visā Latvijā būs skaisti dzīvot!”.

   

  Starptautiskais folkloras festivāls „Baltica 2015”

  16.jūlijā K.Ulmaņa dzimtajās mājas “Pikšas” dalībnieki ieskandinās Starptautisko folkloras festivālu “Baltica 2015”! 150 dalībnieku no Latvijas un ārzemēm izdziedās dziesmas ar vēstījumu “MANTOJUMS”. Dažādi interesenti un muzeja apmeklētāji aicināti uzzināt vēstījuma nozīmi, kā arī to vai mēs spējam godā turēt un vai protam nodot tālāk saviem bērniem? “Pikšu” lielā ozola pavēnis ir visīstākā vieta, kur baudīt un līdzi dziedāt savu iemīļotāko tautasdziesmu.

   

  Gunāra Ulmaņa gleznu izstāde

  Kad vasaras svelme sāk gurdināt muzeja lielajā, bet vēsajā izstāžu zālē būs skatāma Gunāra Ulmaņa gleznu izstāde, kurā atklāsies dabas varenuma skarbais skaistums Sibīrijas un Norvēģijas kalnos.

   

  6.septembris - K.Ulmaņa jubilejas laiks

  Šogad K.Ulmanim atzīmēsim 138 dzimšanas dienu. Svinīgais pasākums tiks atklāts pie bijušā Latvijas prezidenta pieminekļa, tiks veidota Latvijas mazpulku krāšņa ziedu kompozīcija un izdziedātas sirsnīgas dziesmas. Ar katru gadu piemiņas vietā pulcējas arvien lielāks skaits interesentu, līdz ar to saglabājas intriga vai arī šogad svētku svinētāju būs vairāk! Katram ir iespēja par to pārliecināties pašam.

   

  Tāpat muzejs “Pikšas” piedāvā telpas un teritoriju dažādu pasākumu svinēšanai – semināriem, konferencēm, gadskārtu godu (Lielo dienu, Ūsiņu, Jāņu, Mārtiņu un Ziemassvētku) atzīmēšanai, jaunlaulātajiem, dažādiem kolektīviem, domubiedriem un citiem pasākumiem. Muzejs atvērts visu gadu!

   

  Saskaņā ar grozījumiem Ministru kabineta 2013.gada 3.septembra noteikumos Nr.753 "Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras maksas pakalpojumu cenrādis" vienai personai muzeja ekspozīciju un izstāžu apskate izmaksās 2,84Euro, bet diviem pieaugušajiem un vismaz diviem bērniem (ģimenes biļete) izmaksās 4,26Euro. Skolēniem un studentiem (uzrādot attiecīgo apliecību) tiek piemērota 50% atlaide (1,42Euro), bet pensionāriem, politiski represētām personām (uzrādot attiecīgo apliecību) un bērniem 75% atlaide (0,71Euro) no muzeju ekspozīciju un izstāžu apskates pakalpojuma cenas.

   

  Papildus informācija:

  Adrese: Bērzes pagasts, Dobeles novads, LV-3732. e-pasts: piksas@piksas.lv vai www.piksas.lv