• LV

Aktualitātes

 • 26.04.2018

   Baltā galdauta svētki Latvijas Lauksaimniecības muzejā

   

  2018. gada 1. - 15. maijam Latvijas Lauksaimniecības muzejs, Talsos, aicina kopā svinēt 4.maija "Baltā galdauta svētkus" par godu Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai – vienai no būtiskākajām pieturzīmēm Latvijas simts gados, atklājot seno rokdarbu izstādi “No vecmāmiņas pūra lādes”.

   

  Izstādē apskatāma balto tekstiliju darbi (galdautus, dvieļus, spilvendrānas, salvetes u.c),  kas darināti 20.gs. vidū un atrodas Latvijas Lauksaimniecības muzeja krājumā.

   

  Latvijā rokdarbu tradīcijas, kas nodotas nākamajām paaudzēm ir ļoti senas. Rokdarbi ir sievietes gods un mājas rota, un glītums. Šajā svētku reizē godināsim mūsu vecmāmiņas, vecvecmāminas, kuras nesavtīgi rūpējoties par ģimenes labklājību, atrada laiku, lai darinātu rokdarbus. Jau no agrākiem laikiem klājot svētku galdus, saimnieces pulcēja saimi pie baltiem galdautiem klātiem galdiem un aicināja svinēt svētkus visiem kopā, gaišām, baltām domām par mūsu tautas nākotni.

   

  Baltā galdauta svētki ir veids kā svinēt Latvijas otro dzimšanas dienu - mūsu PAR dienu, pieminot 1990.gada 4.maiju, kad Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma deklarāciju Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu - lēmumu, kas atjaunoja Latvijas suverenitāti. Tā bija diena, kad izvēlējāmies brīvību, pateicām PAR grāmatām, kas drīkst būt mūsu grāmatplauktos, PAR mūsu draugiem no visas pasaules, PAR brīvai informācijai, uzņēmīgumam un patiesai līdzdalībai.

   

  Baltā galdauta svētku mērķis ir stiprināt tradīciju 4. maijā cilvēkiem pulcēties pie viena galda ģimenes, draugu, kaimiņu vai kopienas lokā, apzināti svinot savas valsts esību un godinot tos, kuri palīdzējuši to radīt un nosargāt. Baltā galdauta svētkus cilvēki rada sev paši, uz tiem katrs nāk ar savu cienastu, katrs pievieno galdā un kopīgajās sarunās savu devumu, kopīgi radot svētku sajūtu. Baltā galdauta svētki atgādinās to, ka Latvijas Republikas neatkarības atjaunošana bija rezultāts konkrētu cilvēku neatlaidīgai rīcībai, drosmei un uzdrīkstēšanās.

   

  Pasākumā var tikt filmēts un fotografēts, kurš var tikt izmantots reklāmas un publicitātes nolūkos!

   

  Papildu informācija:

  Latvijas Lauksaimniecības muzeja tīmekļa vietnē www.llm.lv

  Latvijas valsts simtgades biroja tīmekļa vietnē https://lv100.lv/